1. Ana Sayfa
  2. Temettü

Borsa İstanbul’da rekor temettü! Tam 74.6 Milyar TL

Borsa İstanbul’da rekor temettü! Tam 74.6 Milyar TL

Borsa İstanbul’da rekor temettü! Tam 74.6 Milyar TL dağıtıldı ve dağıtılmaya devam ediyor! Borsa İstanbul’da temettü dağıtan şirketler ve tüm detayları…

Borsa İstanbul’da rekor temettü! Tam 74.6 Milyar TL

Küçük yatırımcıların borsaya yönelmesi ve düşük miktarlarda alımlarla hisse biriktirerek bileşik getiri arayışını hızlandırması, kar payı dağıtan şirketlere ilginin artmasını beraberinde getirdi.

Geçen yıl finansal sonuçlarını açıklayan 122 şirket bu yıl itibarıyla yatırımcısına toplamda 74 milyar 600 milyon liralık brüt bazda nakit temettü dağıttı.

Bu yıl nakit olarak en fazla kar payı dağıtımını, hisse başına net 4,005 lira temettü veren Ereğli Demir ve Çelik (Erdemir) gerçekleştirdi. Geçen yıl 16 milyar 78,6 milyon lira net kar elde eden şirket, bunun brüt bazda 15 milyar 575 milyon lirasını 22 Mart itibarıyla ortaklarına dağıttı.

Erdemir’in ardından en fazla nakit kar dağıtımı yapan şirket, İskenderun Demir ve Çelik AŞ oldu. Hisselerinin yüzde 94,87’si Erdemir’e ait olan şirket, hisse başına net 2,7 lira temettü ile toplamda 8 milyar 700 milyon liralık brüt karını ortaklarıyla paylaştı. Böylece bu yıl en fazla nakit temettü dağıtacağını duyuran iki şirketin de OYAK Grubu çatısı altında işlem görmesi dikkati çekti.

Türk Telekom, hisse başına net 1,274 lira ile en fazla nakit temettü dağıtımı yapan üçüncü şirket oldu.

19 şirketten milyarlık temettü!

Geçen yılki karından Sabancı Holding 1 milyar 530,3 milyon lira, Arçelik 1 milyar 500 milyon lira, EnerjiSA 1 milyar 464,5 milyon lira, İş Bankası 1 milyar 346,8 milyon lira, Garanti Bankası 1 milyar 307,3 milyon lira, Doğuş Otomotiv ile Şişe ve Cam 1 milyar 250 milyon lira, BİM AŞ 1 milyar 214,4 milyon lira, Akbank 1 milyar 211,6 milyon lira, Türk Traktör 1 milyar 200 milyon lira, Anadolu Efes 1 milyar 98,1 milyon lira ve YapıKredi 1 milyar lira nakit temettü dağıtımı yaptı.

Böylece borsada işlem gören toplam 19 şirket, brüt bazda 1 milyar liranın üzerinde temettü dağıtmış olacak.

En yüklü pay!

Borsa İstanbul’da işlem gören 14 şirket de temettüsünü pay (hisse) olarak vereceğini duyurdu. Söz konusu şirketler arasında en fazla pay dağıtımı yapan şirket ise Sasa Polyester oldu. Şirket, toplamda 1 milyar 120 milyon liralık bedelsiz sermaye artırımı açıklayarak, ortaklarına yüzde 100 oranında hisse dağıttı.

Sasa Polyester’in ardından en fazla temettüsünü pay olarak veren şirket 400 milyon lirayla Enka İnşaat olurken, bunu 145 milyon lirayla Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı izledi.

Şimdiye kadar temettü olarak dağıtılacağı bildirilen toplam pay tutarı ise 2 milyar 311 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
milyonluk temettü

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap