Borsa İstanbul’da ihracatını arttıran gıda şirketleri!

Borsa İstanbul’a kote Gıda şirketlerinin 2020 Yılında gerçekleştirdiği ihracat performansında öne çıkan veriler neler? Hangi şirketler geçtiğimiz yıla göre satışlarını arttırdı? Tüm detaylar…

Frigo pak ve Avod satışlarının büyük çoğunluğunu ihracata dayalı yapan şirketler olarak başı çektiler…

Pandemi sonrası Türk gıda sanayii, salgının ilk haberleri Çin’den gelmeye başladığı günlerde tedarik zincirini çeşitlendirmek adına adımlar atmaya başladı. Hastalığın ülkemize de sıçramasıyla birlikte çalışanların ve tüketicilerin sağlığı daha ön plana çıkmış, salgının gıda tedarik zincirinin devamlılığını etkilememesi adına gereken önlemler alındığı görüldü.

Borsa İstanbul’a Kote Gıda şirketlerinde ihracat rakamları ise aşağıdaki şekilde

Faaliyetlerinin büyük çoğunluğunu ihracat üzerine yoğunlaştıran şirketlerde Frigo Pak Gıda ve AVOD şirketleri öne çıkıyor.

Faaliyetlerinin %96 gibi büyük bir çoğunluğunu ihracat odaklı gerçekleştiren Frigo Pak gıda şirketi ihracatın satışlarına oranı ile ilk sırada yer aldı. Kısa bir süre önce satılan şirket önümüzdeki dönem için de yeni eylem planlarını açıkladığı bir kap açıklaması yaptı.

Şirketlerin 2020 Yurtiçi ve Yurtdışı satış rakamlarında öne çıkan rakamlar yukarıda ki şekilde oldu. Gıda sektöründe satış rakımı bakımından en çok satışı ise 3.1 Milyar TL ile Ulusoy Un şirketi gerçekleştirdi. Ulusoy Un şirketini Ülker Bisküvi 1.94 Milyar TL takip ediyor.

Yakın tarihte üst pazara çıkan Dardenel Ton şirketi her ne kadar ihracat payı %11 gibi düşük seviyede yer alsada 2020 Yılı içerisinde 117 Milyon TL Yurtdışı satışı gerçekleştirdi. Şirketin geçtiğimiz yıla kıyasla ihracatını TL bazında %21 yükseltti.

2019 Yılına kıyasla yurtdışı pazarını yükselterek öne çıkan şirketler ise Penguen Gıda, Tukaş ve Tat Gıda şirketleri oldu. 3 Şirket de geçtiğimiz yıla kıyasla yurtdışı satışlarını 2 Katından fazlasına çıkarttı.

(PA – Kaan Tabak)

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster