1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Borsa İstanbul rekor tazeledi!

Borsa İstanbul rekor tazeledi!

Borsa İstanbul rekor tazeledi! BIST 100 endeksi, yüzde 1,28 kazançla günü 2.601,56 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. Endeks gün içinde 2.603,34 puanla rekor seviyeyi gördü.

Borsa İstanbul rekor tazeledi!

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 32,80 puan artarken, toplam işlem hacmi 40,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,68 ve holding endeksi yüzde 0,50 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,09 ile ticaret, en çok gerileyen ise yüzde 1,89 ile spor oldu.

Analistler, enflasyon ve resesyon endişelerinin varlık fiyatlarının yönü üzerinde etkili olmayı sürdürdüğünü belirterek, açıklanan son makroekonomik veriler ve merkez bankaları yetkililerinin söylemlerindeki “şahin” ton nedeniyle küresel risk iştahında dalgalı bir seyir izlendiğini ifade etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.650 seviyesinin direnç, 2.500 puanın destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Borsa İstanbul’un Temel Amacı ve Faaliyet Konusu

Borsa İstanbul’un temel amacı, yürürlükte olan kanunlar çerçevesinde sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli taş ve madenlerin, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen sözleşme ve diğer belgelerin, kısacası borsada işlem görmeye müsait her türlü değerin serbest rekabet şartlarının geçerli olduğu istikrarlı ve güvenilir bir ortam dahilinde pratik ve efektif bir şekilde alınıp satılabilmesini mümkün kılmaktır. Bu kıymetlerin alım satım emirlerinin amaca ulaşacak bir şekilde bir araya gelmesini kolaylaştırmak, ortaya çıkan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere birtakım piyasalar, platformlar ve pazar yerleri meydana getirmek ve geliştirmek, borsaları ve borsa piyasalarını yönetmek ve işletmek de, Borsa İstanbul organizasyonunun temel faaliyetleri arasında yer almaktadır. Kurum, Sermaye Piyasası Kanunu esasları dahilinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir.

Borsa İstanbul, tarihsel gelişimi, uluslararası arenadaki yeri ve bunlar gibi daha pek çok konuda ayrıntılı bilgi almak için kurumun resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Borsa İstanbul İşlem Saatleri

Borsa İstanbul İşlem saatleri, kurum bünyesinde faaliyet gösteren piyasalara göre değişiklik göstermektedir.

Pay Piyasası (Tam Gün): Açılış emir toplama ile 09:40’ta gerçekleşir. 18:10’da son işlemler ile kapanış gerçekleşir.

Pay Piyasası (Yarım Gün): Açılış, tam günde olduğu gibi emir toplama ile 09:40’ta gerçekleşir. Son işlemler ve kapanış ise 12:40’ta gerçekleşir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası(VİOP): Tam gün seansları pay türev pazarında  09:30 – 18:10, diğer türev pazarlarında ise 09:30 – 18:15 arasında gerçekleşir. Yarım gün seansları ise pay türev pazarında 09:30 – 12:40, diğer türev pazarlarında ise 09:30 – 12:45 arasında gerçekleşir.

Borçlanma Araçları Piyasası: Seans 09:30’da başlar; tam günlerde 17:30, yarım günlerde ise 11:50’de son bulur.

Kıymetli Madenler Piyasası: Bu piyasada 24 saat kesintisiz işlem yapılmaktadır.                    

Ödünç İşlemleri Piyasası: Seans saatleri 09:45 – 17:30 arasındadır.

Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası: Seans saatleri, ödünç işlemleri piyasasında olduğu gibi 09:45 – 17:30 arasındadır.

Borsa İstanbul piyasalarının işlem saatleri ve resmi tatil günleri gibi konular hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, kurumun resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap