Bitcoin Madencileri Artık Resmen Tercihini ABD’den Yana Kullanıyor!

Son resmi verilere göre ABD, Bitcoin madencileri için ilk kez Çin’i geride bırakarak en iyi destinasyon haline geldi.

CNBC, Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan resmi verilere göre, Bitcoin madencilerinin artık açıkça ABD’yi seçtiğini bildirdi. Kripto para madenciliğinde ABD liderliği geçen yıldan bu yana yüzde 428 arttı.

ABD, Bitcoin Madencileri İçin Yeni Gözde 

CNBC, Temmuz ayı itibariyle Bitcoin hash oranının neredeyse yüzde 40’ının ABD’de bulunan madenciler tarafından üretildiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl Eylül ayından bu yana %428 gibi şaşırtıcı bir artış yaşanıyor.

Amerika, kripto para madenciliği alanında liderliği Çin’den devraldı. Çin’in ilkbaharda kripto para madenciliği üzerindeki baskısı bunu mümkün kılan en büyük etken. Çin’in kripto para madenciliği yasağı sonrası, kripto para madencilerinin yüzde ellisi neredeyse bir gecede teçhizatlarını kapattı.

Madencilik şirketleri büyük ölçüde Çin’den taşınmaya başladı ve ucuz elektrik veren daha dostane bölgeleri tercih ediyor. Yaşanan büyük madencilik göçünde birçok madenci Kanada ve Kazakistan’a gitti, ancak çoğunluk ABD’yi tercih etti.

ABD’de düşük maliyetli enerji sunan eyaletler arasında Teksas, Washington, New York ve Miami bulunmakta.

“Kazakistan geçici bir mola yeri”

Sovyet sonrası ülke, tüm küresel kripto para madencilerinin yüzde 18,1’ine ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda kömür madeninden ucuz enerji üretiyorlar, ancak bu aynı zamanda yüksek oranda karbon ayak izi anlamına geliyor.

CNBC ile görüşen madencilik uzmanlarına göre Kazakistan, Çin’den daha batıya göç etmeyi planlayan madenciler için yalnızca geçici bir mola yeri.

Ayrıca 2022 itibariyle, cumhurbaşkanı tarafından imzalanan yasaya göre, ülke kripto para madencilerini vergilendirmeye başlayacak ve bu da madencilerin Kazakistan’a olan ilgisini azaltacaktır.

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster