Bitcoin gözünü 50 bin dolara dikti!

Bitcoin fiyatı, ABD Doları bir yılın en yükseğine ulaştıktan sonra geri çekilirken gözünü 50 bin dolara dikti. ABD’de artan işsizlik iddiaları dolar piyasasında satışlara yol açtı. Öte yandan, Bitcoin gün içi kazançlarını korudu.

Bitcoin gözünü 50 bin dolara dikti!

Bitcoin(BTC),ABD doları bir yıllık en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra daha düşük geri çekilirken, 1 Ekim’de 45.000 doları geri almaya görünüyor. Bitcoin’in geçtiğimiz ay greenback ile sıkı ters korelasyonu, zayıflayan bir doların btc fiyatını önümüzdeki seanslarda daha da yukarı itebileceğini gösteriyor.

Saatlik grafikte Bitcoin-dolar korelasyonu. Kaynak: TradingView.com

İşgücü piyasası şoku sonrası dolar düştü

Ayrıntılı olarak, greenback’in euro ve sterlin de dahil olmak üzere altı yabancı para biriminden oluşan bir sepete karşı gücünü ölçen ABD Dolar Endeksi (DXY), 28 Eylül 2020’den bu yana ilk kez Perşembe günü 94.50 dolara ulaştı. Ancak abd’de işsizlik iddialarının düşüş tahminlerine karşı yükseldiği haberi üzerine geri çekildi.

Perşembe günü açıklanan işgücü verileri, işsiz talebi sayısının geçen hafta bir hafta önceki 351 bine ve ekonomistlerin 333 binlik projeksiyona karşı 362 bine yükseldiğini gösterdi. Sonuç olarak, yeniden başvuru sayısı beş hafta üst üste 2,8 milyon civarında kaldı.

Piyasalar için bu, Abd Merkez Bankası Fed’in 120 milyar dolarlık varlık satın alma programını Kasım ayından sonraki bir aya ertelemeyi erteleyebileceği, böylece faiz oranlarını daha düşük tutabileceği ve doların yenilenen gücünü geçici olarak tutabileceği haberi olabilir.

DXY günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView.com

Endeks bu yazının yazıldığı tarihte 94.263 seviyesinden işlem görüyordu.

Teknik görünüm Projeleri Bitcoin daha yüksek, dolar daha düşük

Teknikler ayrıca greenback’in ileride bir düzeltme olasılığıyla karşı karşıya olduğunu gösterdi. Örneğin, bağımsız piyasa analisti TradingShot, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, önümüzdeki oturumlarda bir düzeltmeyi takip etmek için zirveye çıkmak üzere olan bir Megaphone deseni içindeki dolar endeksini tespit etti.

Megafon teknik kurulumu içeren ABD dolar endeksi günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingShot, TradingView.com

TradingShot, “1D göreceli güç endeksine (RSI) dayanarak, DXY’nin 15 Ağustos 2018’de olduğu gibi oluşumun tam üstünde olduğu görülüyor” diye yazdı.

“DXY, Megafon’un dibine güçlü bir geri çekilme inşa ediyor.”

Bu arada, son zamanlarda Bitcoin piyasasında satışa son zamanlarda düşen bir kama deseni boyadı. Ayrıntılı olarak, düşen kamalar, iki farklı, azalan eğilim çizgilerinden oluşan bir kanalın içinde fiyat eğilimleri düştüğünde ortaya çıkar.

Geleneksel analistler, Düşen Kama desenini boğa ters göstergesi olarak görüyorlar ve üst eğilim çizgisinin üzerindeki bir kırılmanın fiyatı Kama’nın eğilim çizgileri arasındaki maksimum mesafe kadar daha yükseğe taşıdıklarına dikkat çekmektedir.

Düşen kama kurulumu içeren BTC / USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView.com

Yapının maksimum yüksekliği kabaca 10.000 dolar. Sonuç olarak, Wedge patlak istediği gibi oynarsa, Bitcoin fiyatı en azından 50.000 doları yeniden test edebilir.

Zayıf bir dolar daha güçlü Bitcoin anlamına gelir

Öte yandan, yetersiz iş raporu yatırımcıların Bitcoin’e olan geçici iştahını artırabilir.

Matrix Exchange Başkanı Vasja Zupan Cointelegraph’a verdiği demeçte, doların artan enflasyona karşı zayıflığı ve devalüasyonunun yatırımcıların fazla nakitlerini kripto piyasalarına yatırmaya devam edeceğini söyledi. Dedi:

“Bitcoin temel önerisinde enflasyona karşı entegre bir hedgeye sahiptir ve bu nedenle ABD’de sürekli olarak daha yüksek enflasyon onu sadece yukarı doğru itebilir. Bu nedenle, uzun vadede doların değeri Bitcoin’den daha az olmaya devam edecektir.

kaynak: (cointelegraph)

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster