kripto

Bitcoin gömüldü, Ether neden hala ayakta

Bitcoin’in makroekonomik bir varlık olarak evrimi, onu Fed dalgalanmalarına karşı daha savunmasız hale getiriyor.

Bitcoin geçen hafta çökerken bütün kripto piyasasını aşağı çekti. Eter-bitcoin (ETH/BTC) oranı %13 artarak 3.5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve Mayıs ayından bu yana en iyi haftalık performansını kaydetti.

Hareket benzersizdi. Tarihsel olarak parite, ETH ve diğer alternatif kripto para birimlerinde satın alma çılgınlığı ile karakterize edilen piyasa çapındaki boğa koşuları sırasında ralli yaptı.

Ağustos ayında uygulanan Ethereum blok zincirinin EIP-1559 yükseltmesi de dahil olmak üzere çeşitli faktörler, ETH/BTC’nin risksiz bir ortamda kazançlarını artırmasına yardımcı olmuş gibi görünüyor. 

Makro risklere Bitcoin maruziyeti

Bitcoin’e artan kurumsal katılım, belki de en büyük kripto para birimini olumsuz makro gelişmelere karşı daha duyarlı hale getirdi.

Bitcoin’in Şükran Günü slaydından toparlanması, geçen hafta Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın yüksek enflasyonla artan rahatsızlığın sinyalini vermesinin ardından, kriz dönemi teşviklerinin daha hızlı çözülmesine yönelik beklentileri canlandırmasının ardından gücü tükendi .

Cuma günü geç saatlerde, borca ​​batmış Çinli emlak devi Evergrande, dolar tahvillerinde olası çapraz temerrütler konusunda uyardı ve Uluslararası Para Fonu (IMF), merkez bankalarını para politikası sıkılaştırmasını hızlandırmaya çağırdı.

Başlangıcından bu yana, bitcoin, altın gibi bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak lanse edildi ve son 18 ayda enflasyon beklentilerini yakından takip etti. Piyasanın uzun vadeli fiyat baskılarını nasıl öngördüğünü temsil eden ABD 10 yıllık başabaş oranı, son iki haftadaki %2,76’dan %2,43’e düşerken, para piyasaları ilk Fed faiz artırımının zamanlamasını orta seviyeye getirdi.

Başlangıcından bu yana, bitcoin, altın gibi bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak lanse edildi ve son 18 ayda enflasyon beklentilerini yakından takip etti. Piyasanın uzun vadeli fiyat baskılarını nasıl öngördüğünü temsil eden ABD 10 yıllık başabaş oranı, son iki haftadaki %2,76’dan %2,43’e düşerken, para piyasaları ilk FED faiz artırımının zamanlamasını orta seviyeye getirdi.

Bu nedenle, bitcoin’in haftayı eterin %2,3’lük düşüşüne karşı çift haneli bir kayıpla bitirmesi sürpriz değil.

EIP-1559 ve ETH 2.0

Analistlere göre, Etherin yeni bulunan deflasyonist varlık kimlik bilgileri ve ETH 2.0 olarak adlandırılan hisse ispatı mekanizmasına yaklaşan geçiş, kripto para biriminin nispeten esnek kalmasına yardımcı olmuş olabilir.

“Bitcoin’in ETH üzerindeki ana değer önermelerinden biri para politikası olmuştur. Bununla birlikte, Londra yükseltmesinden sonra (ve özellikle EIP-1559), birçoğu ETH’yi daha sağlam bir para politikasına sahip olarak algılıyor, ”diyor blockchain veri şirketi Nansen’in CEO’su Alex Svanevik.

5 Ağustos’ta uygulanan Ethereum İyileştirme Önerisi olan EIP 1559, madencilere ödenen ücretlerin bir kısmını yok etme veya yakma mekanizması getirerek deflasyonist varlık çekiciliği getirdi.

Bitcoin’in ödül yarılanması olarak bilinen programlanmış kodu, arz genişleme hızını her dört yılda bir yarı yarıya azaltırken, EIP-1559 yakılan eter miktarını gerçek ağ kullanımına bağladı. Dünyanın en büyük programlanabilir blok zinciri olan Ethereum, merkezi olmayan finansa (DeFi) , oyun ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) gibi diğer gelişen kripto alt sektörlerine hakimdir.

Etkinleştirilmesinden bu yana, Ethereum’un blok zinciri, veri kaynağı Watch The Burn’e göre %68 net arz azalmasına yol açan 4,4 milyar dolar değerinde 1 milyondan fazla Ether yaktı.

Svanevik’e göre piyasa, Ethereum ana ağının gelecek yıl için planlanan işaret zinciri hisse ispatı sistemi ile “birleşmesi” konusunda heyecanlı . Birleştirme, iş kanıtı mekanizmasının sonunu ve hisse kanıtına geçişi işaretleyecektir.

Analitik firması IntoTheBlock’tan Lucas Outumuro’ya göre, artık madencilere dağıtılmayacağı için Ether ihracının, birleşmenin ardından %90 düşmesi bekleniyor . Ayrıca, birleştirmenin Ethereum’u daha hızlı ve daha verimli hale getireceği konusunda fikir birliği var.

Bitcoin’in fonlama para birimi olarak azalan rolü

Svanevik, stabilcoinlerin, bitcoin’in diğer kripto para birimleri için temel para birimi olma rolünü büyük ölçüde devraldığını söylüyor.

Başka bir deyişle, ABD dolarına 1:1 sabitlenmiş değerlere sahip Tether gibi sabit paralar artık alternatif kripto para birimi (altcoin) alımlarını finanse etmek için kullanılıyor. Bu, bitcoin’in altcoinlere açılan bir kapı görevi gördüğü 2020 öncesine kıyasla bir değişiklik. Dolayısıyla, uzun altcoin alım satımlarının çözülmesi artık stabilcoinlerin altına bir teklif koyuyor. Önceden, Bitcoin için talep getirecek ve kripto para biriminin diğer madeni paralardan daha iyi performans göstermesine yardımcı olacaktı.

Sırada ne var?

Ethereum’u, kripto pazarının yeni cenneti olarak adlandırmak için çok erken olsa da, odak makroekonomik faktörler üzerinde kaldığı için Ethereum’un , Bitcoin’den daha iyi performans göstermeye devam etmesi beklenebilir.

Stack Funds COO’su ve kurucu ortağı Matthew Dibb, “Kripto para birimlerinin diğer pazarlardaki risk iştahı tarafından yönlendirilmeye devam etmesini bekliyoruz” dedi. “Yeni COVID varyantı endişeleri ve ayrıca azalma, burada büyük bir endişe kaynağı oldu ve bunun 4. çeyreğin geri kalanı için baskın bir tema olduğunu görüyoruz.”

Teknik grafikler, ETH/BTC oranı için en az direnç yolunun daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Mumbai merkezli bir kripto varlık yönetimi şirketi olan MintingM, “ETH/BTC, bir yükseliş devam modeli olan boğa bayrağından yeni çıktı” dedi.

“Temel bir bakış açısıyla, Ethereum’un DeFi, NFT’ler ve metaverse’leri kendi başına güçlü olurken, nispeten Bitcoin yalnızca temel kök yükseltmesine sahipti. Davranışsal bir bakış açısından, YENİ para Bitcoin’den Ethere akmaya başladı ”diye ekledi MintingM.

ETH/BTC, Cumartesi günü 0,085’e yükseldikten sonra, yazının yazıldığı sırada 0,083 civarında işlem görüyordu. Bitcoin 48400 dolar civarında ve eter 4060 dolar civarında işlem görüyordu.

Çin Halk Bankası (PBOC) bugün erken saatlerde bankaların zorunlu karşılık oranını 50 baz puan azaltacağını ve yavaşlayan ekonomik büyümeyi desteklemek için 1,2 trilyon yuan (188 milyar $) serbest bırakacağını söyledi. Duyuru henüz kripto pazarındaki morali yükseltmedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz.

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster