1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Bitcoin (BTC) 22.000 doları aştı

Bitcoin (BTC) 22.000 doları aştı

Haftaya yükselişle başlayan Bitcoin (BTC) 22.000 doların üzerine tırmandı. Fed’in100 değil 75 baz puanlık faiz artırımına gideceği beklentisinin güçlenmesi yükselişte etkili oldu.

Haftaya yükselişle başlayan Bitcoin (BTC) 22.000 doların üzerine tırmandı. Fed’in100 değil 75 baz puanlık faiz artırımına gideceği beklentisinin güçlenmesi yükselişte etkili oldu. Kripto paraların toplam piyasa değeri son yükselişlerle yaklaşık 5 haftanın ardından yeniden 1 trilyon doların üzerine çıktı

Geçen çarşamba ABD’de haziran ayı yıllık enflasyonunun yüzde 9.1 ile beklentileri aşmasıyla Bitcoin 19.000 dolara gerilemişti.

Bu gerilemede Fed’in temmuzda 100 baz puanlık faiz artırımına gideceğine yönelik beklentinin güçlenmesi etkili olmuştu. Ancak cuma gününden itibaren enflasyon verisinin sindirilmesi ve ABD’de perakende satışların beklenenden çok artmasıyla 75 baz puanlık faiz artırımı yeniden en güçlü ihtimal olarak öne çıktı.

Bunun etkisiyle hafta sonu Bitcoin 21.000 doların üzerine tırmandı. Dünyanın en büyük kripto parası bugün ise yüzde 4.2 değer kazanarak 22.300 dolara çıktı.

Benzer şekilde Ethereum da yüzde 8.1 yükselerek 1.470 dolara ulaştı. Binance Coin son 24 saatte yüzde 3.7 değer kazanırken, Ripple yüzde 2.6, Cardano yüzde 3.5, Solana yüzde 4.7, Dogeoin ise yüzde 2.8 yükseldi.

ASYA PİYASALARIYLA YÜKSELDİ

Kripto paralardaki yükseliş bu sabah Asya piyasalarının açılmasıyla hızlandı. Yeniden artan risk iştahıyla bugün Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1.4, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1.8 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 2.7 değer kazandı.

Kripto paraların toplam piyasa değeri son yükselişlerle 1 trilyon 16 milyar dolara çıktı. Böylece 13 Haziran’dan bu yana ilk kez 1 trilyon dolar eşiği aşılmış oldu. (habertürk)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
BİTCOİN BİTCOİN

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap