1. Ana Sayfa
  2. Temettü

Bir şirket daha temettü kararı verdi! Kervana katıldı…

Bir şirket daha temettü kararı verdi! Kervana katıldı…

Bir şirket daha temettü kararı verdi! Şirket KAP’a yaptığı açıklama ile temettü kararını duyurdu. Yapılan açıklama ve daha fazlası haberimizde…

Turcas Petrol #TRCAS temettü kararı verdi! Kervana katıldı…

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

Turcas Petrol #TRCAS Temettü dağıtmayanlar kervanına katıldı!

Bir şirket daha temettü kararı verdi! Kervana katıldı... 1

Şirket Yönetim Kurulu’nun 12.04.2022 tarih ve 2022/05 sayılı kararı uyarınca; Vergi Usul Kanununa göre hazırlanan 31 Aralık 2021 tarihli mali tablolar ile Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine uygun olarak hazırlanan ve bağımsız denetimden geçmiş konsolide mali tablolar esas alınarak düzenlenen Kar Payı Dağıtım Tablosu’nda, Net Dönem Zararı ve Geçmiş Yıllar Zararları nedeniyle “Net Dağıtılabilir Kar” oluşmadığından, kar dağıtılmamasına ilişkin teklifin 2021 yılı Olağan Genel Kurulu’nda pay sahiplerinin onayına sunulmasına karar verilmiştir.

Saygılarımızla.

Bu şirket yatırımcılarına 0,003 TL dağıtacak! Rekor temettü? Borsa İstanbul’da temettüye ilgi son zamanlarda çok fazlayken ilginç bir temettü kararı geldi. Buraya tıklayarak habere gidebilirsiniz…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
rekor temettü

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap