1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Binance’a şok SEC incelemeye aldı!

Binance’a şok SEC incelemeye aldı!

Binance’a şok SEC incelemeye aldı! ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dünyanın en büyük kripto borsası Binance’i incelemeye aldığına yönelik haberler kripto para ekosisteminde bomba gibi düştü.

Binance’a şok SEC incelemeye aldı!

Bloomberg haberine göre ABD SEC, Binance’in 5 yıl önce BNB Coin ihracında menkul kıymet kurallarının ihlal edilip edilmediğini araştırıyor.

Kripto para piyasalarının en büyük kripto varlıkları arasında bulunan BNB Coin’in SEC tarafından incelemeye aldığına dair haberler kripto piyasalarında yeni bir tedirginlik olarak ortaya çıktı. BNB fiyatı son 24 saat içinde yüzde 8 düşerek 280 dolara geriledi. Piyasa geneline yansıyan bu gelişmenin ortaya çıkmasıyla birlikte Bitcoin, yeniden 30.000 doların altında geriledi. Piyasanın geri kalanına da negatif bir seyir hakim.

SEC’in incelemesi, kripto para piyasalarının en büyük 5. kripto varlığı BNB’nin piyasa çıkış yöntemini içeriyor. SEC, geçmiş dönemde ICO yoluyla para toplamak amacıyla kripto para dağıtım yöntemlerini yakından takip ederek bu konuda birçok yaptırım kararı aldı. SEC’in XRP ile olan davası da benzer bir konu içeriyor. 

Binance tarafından yaptığı açıklamada, düzenleyicilerle her türlü konuda iş birliğine açık oldukları ifade edilirken görüşmelerin devam ettiği bu süreçte daha fazla yorum yapmanın uygun olmadığı ifade edildi. 

SEC yorum yapmaktan kaçındı

SEC’e göre yatırımcılar kâr elde etmek amacıyla bir şirketi veya projeyi finanse etmek için bir finansal varlık satın alırsa bu varlık SEC’in görev alanına girebilir. SEC’in şimdi bu tanıma göre BNB ihracını incelemeye aldığı görülüyor. Dünyanın en büyük borsası, daha önce de ABD’de Adalet Bakanlığı, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ve İç Gelir Servisi’nin soruşturmalarına maruz kalmıştı.

Yapılan yorumlara göre SEC’in soruşturması, herhangi bir dava ile sonuçlanmayabilir. Hatta yorumlar arasında bu sürecin aylarca sürebileceğinden bahsediliyor. 

BNB’nin dışında SEC, Binance’in olası bir ticari suistimal durumu ve 2019’da kurulan bir Amerikan iştiraki olan Binance.US’nin küresel borsadan uygun şekilde ayrı tutulup tutulmadığını araştırmaya devam ediyor.

Binance, Ripple ile benzer kaderi yaşayabilir mi?

Piyasada şimdi SEC’in BNB Coin’in bir menkul kıymet olduğuna dair bulgulara ulaştığını iddia ederse Binance’in Ripple ile benzer bir duruma düşme tedirginliği var. SEC, Ripple ve iki yöneticisini XRP’nin menkul kıymet olduğu kanısına vararak satışında kurallara aykırı hareket ettikleri iddiasıyla mahkemeye vermişti. 

SEC ile Ripple arasındaki dava süreci Aralık 2020 döneminden bu yana devam ediyor. Bu süreç boyunca XRP tokeni, birçok kripto borsasından çıkarılmasının yanında büyük kayıplar verdi.

SEC Başkanı Gary Gensler, göreve atandığı günden beri neredeyse tüm ICO’ların menkul kıymet olduğuna inandığını söylerken SEC tarafından düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

kaynak : Bloomberg

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
Binance'a şok SEC incelemeye aldı! 1

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap