1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Bedelsiz ve yatırım açıklamalarından sonra hisse tavana ilerliyor!

Bedelsiz ve yatırım açıklamalarından sonra hisse tavana ilerliyor!

Borsa da işlem gören Alkım Kağıt gün içerisinde hem bedelsiz sermaye artırımı yapacağını hem de yeni yatırımını kamuoyuna duyurdu. Bedelsiz ve yatırım açıklamalarından sonra hisse tavana ilerliyor!

Bedelsiz ve yatırım açıklamalarından sonra hisse tavana ilerliyor!

2000 yılından Beri Borsa İstanbul’da yer alan ALKA Bugün arda arda hisseyi olumlu etkileyecek açıklamalarda bulundu. Sermayesini %250 oranında 131 milyon TL değerinde 13 milyar adet hisseyi yatırımcısına bedelsiz sermaye artırımı kapsamında yatırımcısına dağıtacağını bildiren şirket, Yatırımcısına verdiği bu müjdeli haberin hemen akabinde yeni yatırım planında açıkladı. Seans başında %4 yükseliş ile başlayan hisse bu haberlerin ardından hızlı bir yükseliş yaparak %8 oranında yükselerek tavana göz kırptı.

Hisse Borsa İstanbul’da %9 yükseliş ile 38,54 TL’den işlem görüyor.

Bedelsiz ve yatırım açıklamalarından sonra hisse tavana ilerliyor! 1

Yatırım açıklamasının detayları;

Alkim Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi sektörde yaklaşık 25 yıldır ve yılda üretim cinsine göre yaklaşık 90 bin ton ofset, fotokopi ve benzeri kağıtların üretimini yapmaktadır.

Yapılan pazar araştırmaları neticesinde, ülkemizde arz talep dengesinin ciddi miktarda ithalat yönünde olduğu birinci hamur, fotokopi ve ambalaj kağıdına hitap eden yüksek gramajlı özel kağıt üretimi ile ilgili yatırım imkanlarının araştırılması ve yakın olarak takip edilmesi önem kazanmıştır. 

Yeni makinaların imalat kuruluş sürelerinin çok uzun olması toplam yatırım maliyetlerinin yüksek olması sebebi ile yurtdışında faaliyetine son vermiş tesislere ait makine ve ekipmanların çok daha ekonomik şartlarda ve daha kısa sürede kurulabileceği düşünülmektedir.

Bu şekilde planlanan bir ikinci el makina yatırımı daha az özkaynak ve çok daha az dış finansman ihtiyacı ile kurulabilecektir.

Piyasa talebine göre, özellikle ithalat yolu ile karşılanan kağıt çeşitlerini üretebilecek, yurtdışı piyasalarda 120-180 bin ton kapasiteli ikinci el makina ve ekipmanların araştırılması ve detaylı fizibilite oluşturulması konusunda Genel Müdürlüğün yetkili ve görevli kılınmasına karar verilmiştir.

Bedelsiz sermaye artırımının detayları;

Şirketin sermayesinin 52.500.000.-TL tamamı müsait özkaynak kalemlerinden; 99.846.844,21 TL’ sı Olağanüstü Yedeklerden, 23.647.927,87 TL’sı Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farklarından ve 7.755.227,92 TL’sı Gayrimenkul Satış Kazançlarına ait fondan karşılanmak üzere, toplamı 131.250.000-TL bedelsiz sermeye artırım yöntemi ile ilave edilerek 183.750.000.-TL ‘sına çıkarılmasına, artan 131.250.000-TL tekabül eden 13.125.000.000 adet hissenin mevcut ortaklara bedelsiz dağıtılması için çalışmalara başlandığını bildirdi!

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
rekor temettü

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.