Bank of America kripto karşıtı tavrını açıkladı

ABD piyasalarını, 2022 yılında sıkı para politikaları uygulanacağına yönündeki açıklamalar vurdu, Bitcoin 56000 gördü

Bank of America Corp. stratejistleri gelecek yıl finansal piyasalar için olumsuz beklentileri olduğunu açıkladı.

Stratejistler yükselen enflasyon ve artan faizlerin küresel varlık fiyatlarını olumsuz etkileyeceği beklentisi ile yatırımcılara “nakdin korunması” tavsiyesinde bulundu.

Michael Hartnett liderliğindeki stratejistler müşterileri ile paylaştıkları notta, volatilite göstergeleri, petrol, enerji, ABD doları ve reel varlıklarda uzun pozisyon alınmasını; kripto para birimleri ve teknoloji hisselerinden uzak durulmasını tavsiye etti.

Haberler üzerine Bitcoin dün 56000 dolara kadar düştü.

Baz senaryoya göre varlık getirilerinin gelecek yıl düşük veya negatif olmasının beklendiği belirtilen notta, “Yatırımcılar 2020’deki “büyüme şoku” ve 2021’deki “enflasyon şoku”nun ardından 2022’de bir “faiz şoku”na hazırlıklı olmalı” ifadelerine yer verildi.

Stratejistler, “Bu nedenle kötümseriz ve sermayelerin korunmasının gelecek yılın teması olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı. Notta, Fed’in reel faizleri negatif bölgenin derinliklerinde tutmaya devam ettiği pozitif senaryoda ise varlık fiyatlarının yükselişi sürdürebileceği değerlendirmesi yapıldı.

Bankadan gelen bu açıklamanın ,tam da ABD Başkanı Bıden’ın FED başkanlığı için Jerome Powel ‘ı yeniden aday gösterme kararının ardından gelmesi tepki çekti .Açıklamanın ardından ,piyasalarda Fed’in gelecek yıl Haziran ve Kasımda 25’er baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başladı.

Cuma günkü fiyatlamalarda ikinci artırımın aralık ayında yapılacağı öngörülüyordu.

ABD’de hisse senetleri karışık seyretti, tahvillere satış geldi. S&P 500 enerji ve finansal sektör hisseleri öncülüğünde yeni bir rekora ilerledi ancak sonra günü yüzde 0,32 düşüşle tamamladı. Nasdaq 100 endeksi de kapanışına doğru teknoloji hisselerine gelen satışla yüzde 1 geriledi.

Asya’da da bu sabah görünüm karışık. Çin CSI 300 yükselirken, Hong Kong Hang Seng yüzde 1 düşüşte. Japonya piyasaları tatil nedeniyle kapalı.

ABD’de 2 ve 7 yıllık tahviller pazartesi günü düşerken, bu tahvillerin faizi 2021’nin en yüksek seviyelerine çıktı.

Dolarda yüksek seyir

Biden’ın Powell’ı Fed Başkanı adayı olarak açıklaması ABD’de para politikasının daha hızlı sıkılaştırılacağına yönelik pozisyonları artırırken, dolar Japon yeni karşısında 4 yılın zirvesine çıktı.

Yine kararın ardından Beyaz Saray’da açıklama yapan Powell da istihdamı artırmak ve yükselen enflasyonla mücadele etmek için Fed’in elindeki araçları kullanacaklarını belirtti. Powell, “Yüksek enflasyonun ailelerin durumunu zorlaştırdığını biliyoruz, özellikle de gıda, barınma ve ulaşım gibi zorunlu ihtiyaçlarının artan maliyetlerini karşılamakta zorlanan aileleri. Araçlarımızı hem ekonomiyi ve güçlü istihdam piyasasını desteklemek hem de enflasyonun kemikleşmesini önlemek için kullanacağız” ifadelerini kullandı. Powell’ın ardından söz alan Brainard da enflasyonun aşağı çekilmesi gerektiğine işaret etti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtrFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaşFacebookTwitterWhatsApp

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster