1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Bakan Bilgin: Ele alacağımız ilk dosya sözleşmeli kamu çalışanları

Bakan Bilgin: Ele alacağımız ilk dosya sözleşmeli kamu çalışanları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası ele alacakları ilk dosyanın sözleşmeli kamu çalışanları olduğunu belirtti.

Bakan Bilgin, “Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz” dedi. Ek gösterge düzenlemesini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözleşmeli kamu çalışanları ile ilgili gelişmeleri paylaştı.

Bakan Bilgin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Devrim niteliğinde bir çalışma”

Türkiye’nin çalışanlarını emekçilerini ilgilendiren her konu bizim ilgi alanımıza giriyor. Bunlardan biride ek göstergeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün açıkladı. Daha önce de bildiğiniz gibi asgari ücrette devrim niteliğinde bir artış yapmıştık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm memurların ek göstergelerini 600 puan artırıyoruz

Cumhurbaşkanımız bizden kapsamlı bir düzenleme istedi biz de bunu yaptık.

Bütün kamu çalışanlarını emeklilerini 5 milyon 300 bin civarında çalışan ve emekliyi kapsayan düzenleme yaptık. Lise mezunu ve ortaokul mezunu dahi 600 puan verdik. Dolayısıyla hiçbir sendikanın hiçbir kimsenin talep etmediği bir düzenlemedir. Beklentilerin üzerinde onun için devrim niteliğinde bir çalışmadır diyorum.

BİR MEMURUN EMEKLİ AYLIĞI VE İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konu hakkında açıklamaları şöyle:

* Ek gösterge düzenlemesi, memurlarımızın mevcut maaşlarında küçük de olsa bir artış sağlamasının ötesinde asıl emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında ciddi kazanımlar getiriyor.

* Somut örnek verecek olursak, ek göstergesi 3600’e çıkan 30 yıllık hizmeti bulunan bir memurun emekli aylığı 1234 lira ile 1391 lira arasında, emekli ikramiyesi ise 44 bin 500 lira ile 50 bin 150 lira arasında artacaktır.

* Mevcut maaşlara göre hesaplanan bu tutarlar, düzenlemenin yürürlüğe gireceği yılbaşındaki rakamlara göre çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşecektir. Yapılan artışlar elbette halen emekli olan kamu görevlilerinin maaşlarına da yansıtılacaktır.

* Mülki idari amirleri başta olmak üzere yaptıkları iş ile özlük hakları arasındaki makas açılan kamu görevlileriyle ilgili iyileştirici bir düzenlemeyi de bu kapsamda gerçekleştireceğiz. Ek gösterge düzenlemesinin memurlara, ülkeye ve millete hayırlı olmasını diliyorum.”

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
Bakan Bilgin: Ele alacağımız ilk dosya sözleşmeli kamu çalışanları 1

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap