Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Para Açıklaması

Para Ajansı(PA) Anıl Adalıer, Ahmet Algaç

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin bugün yapmış olduğu açıklamada; kripto varlıkların risklerinden, dijital eurodan, teknolojik ilerleyiş, devletin sektördeki yerinden bahsetti.

2019 yılını 2. çeyreğinde ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgınında aşılar tartışılırken, ekonomik dünyadaki dijital gelişmeleri beraberinde getiriyor.


Euro Dijitalleşecek Mi?

Avrupa Merkez Bankası’nın bugün yaptığı açıklamada; Yönetim Konseyi, dijital bir euro diğer bir deyişle perakende ödemeler için dijital merkez bankası parası verme olasılığını araştırmaya karar verdi.

Diğer dijital para türleri zaten mevcutsa, neden dijital bir euro çıkarasınız?

“Merkez bankası parası benzersizdir. İnsanlara, herhangi bir temel işlem için kullanabilecekleri basit, esasen risksiz ve güvenilir bir ödeme yöntemine sınırsız erişim sağlar. Ancak perakende kullanım için şu anda yalnızca fiziksel olarak nakit olarak sunulmaktadır. Dijital bir euro, nakit parayı tamamlayacak ve tüketicilerin, gelişen dijital ödeme ihtiyaçlarını karşılayan bir biçimde merkez bankası parasına sınırsız erişime sahip olmaya devam etmelerini sağlayacaktır.”

Oluşabilecek Riskleri Göz Ardı Etmiyoruz!
Düzgün tasarlanmış bir dijital euro, ödeme endüstrisi ile sinerji yaratacak ve özel sektörün, dijital euro ile ilgili hizmetlere dayalı yeni işletmeler kurmasına olanak sağlayacaktır.
Açıklamasını yapan Lagarde, dijital euro konusundaki kararlılığını vurguladı.

Parasal Egemenlik
Dijital bir euro aynı zamanda devam eden Avrupa entegrasyon sürecinin bir amblemi olacak ve nihayetinde Avrupa’nın dijital ekonomilerini birleştirmeye yardımcı olacaktır.

“Money is Memory”
Ödeme sağlayıcıları ve ödeme çözümleri, kullanıcıları korumak ve finansal durumların ötesine geçen yeni risklere karşı ekonominin istikrarını korumak için “aynı iş, aynı riskler, aynı kurallar” ilkesine uygun olarak uygun düzenleme ve denetime tabi olmalıdır.

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster