1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Asgari ücrete zam gelecek mi? 

Asgari ücrete zam gelecek mi? 

Kur artışı ve enflasyonda meydana gelen artış ile eriyen asgari ücretin 2023 yılı gelmeden yeniden zamlanması milyonlarca kişi tarafından bekleniyor. Asgari ücrete zam konusunda açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yılbaşında tüm çalışanların durumlarını gözden geçirerek herkesin hakkını almasını temin edeceğiz.” açıklamasında bulundu. Erdoğan bu açıklamasıyla milyonlarca çalışanın asgari ücrete zam beklentisini sona erdirdi. Asgari ücrete zam gelecek mi?  Asgari ücrete zam gelecek mi? 

Asgari ücrete zam gelecek mi? 

Memur ve emekliler Temmuz ayından maaş zammı alırken, asgari ücretle çalışanlar da enflasyon düşen alım güçlerinin yükseltilmesi için ek zam bekliyor. Geçtiğimiz haftalarda Bakanlar düzeyinde olumlu yaklaşılan ve açıklamalar yapılan asgari ücrete ek zam konusunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, topu yıl sonuna attı.

ASGARİ ÜCRETE ZAM OLACAK MI?

Özel sektörde çalışan milyonlarca kişi son dönemde asgari ücrete ara zam olup olmayacağını merak ediyordu. İktidar cephesinden gelecek açıklamalara kulak kabartan emekçilerin bu sorusunun yanıtı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda gizliydi.

Kamu çalışanlarının Temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla biraz daha rahatlayacağını söyleyen Erdoğan, “Yılbaşında tüm çalışanların durumlarını gözden geçirerek herkesin hakkını almasını temin edeceğiz. Sosyal yardım şemsiyemizi genişleterek hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Erdoğan bu açıklamasıyla milyonlarca çalışanın ara zam beklentisini sona erdirdi ve yıl sonundaki çalışanlarla iş verenler arasındaki asgari ücret zam pazarlıklarına işaret etti.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ERİDİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) çarşı pazardaki yangını yansıtmayan hesabıyla bile emekli ve çalışanların maaşı 5 ayda yüzde 35.64 oranında eridi. En düşük memur maaşının alım gücü asgari ücretin altına düştü. Asgari ücretlinin alım gücü 3 bin 136 liraya geriledi. Yılbaşında 5 bin 972 liraya yükseltilen en düşük dereceli memurun alım gücü mayıs sonu itibarıyla TÜİK enflasyonuyla 4 bin 403 liraya düştü, net asgari ücretin altına düşen memur bin 569 lira kaybetti. Maaşı 6 bin 660 lira olan öğretmenin alım gücü 5 ayda 4 bin 910 liraya, 7 bin 460 lira maaş alan hemşirenin alım gücü 5 bin 500 liraya geriledi.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap