1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Apple, istihdamda frene basma kararı aldı, harcamalardaki artışı yavaşlatmayı planlıyor

Apple, istihdamda frene basma kararı aldı, harcamalardaki artışı yavaşlatmayı planlıyor

Apple gelecek yıl işe alımları ve harcamalardaki artışı yavaşlatmayı planlıyor. İstihdamda frene basma kararı alındı.

Apple, ekonomideki olası sıkıntılarla baş edebilmek için gelecek yıl işe alımları ve harcamalardaki artışı yavaşlatmayı planlıyor.

Dünyanın en değerli şirketi konumunda olan Apple bu adımı ile Meta Platforms ve Tesla gibi işe alımları yavaşlatan Amerikan şirketleri arasında giderek büyüyen bir gruba katılmış olacak.

Apple hisseleri haberin etkisiyle eksiye geçerek 1.6 düşüşle 147.6 dolarda işlem görüyor.

Bloomberg’de yer alan haberde söz konusu kararın şirketteki tüm birim etkilemeyeceği belirtilirken, Apple’ın hala agresif bir ürün tanıtım takvimi planladığı ifade edildi.

Microsoft ve Google da istihdamda frene basıyor

Apple’ın ardından Microsoft ve Google da işe alımları yavaşlatma kararı aldı. Microsoft açık iş ilanlarını geri çekerken, Google da önümüzdeki iki hafta boyunca işe alımlara ara verecek.

İstihdamda frene basan ABD’li teknoloji devleri arasına yenileri katılıyor.

Apple’ın küresel piyasalarda ses getiren işe alımlarda yavaşlama planı sonrasında Microsoft ve Google’dan da benzer kararlar geldi.

Microsoft açık iş ilanlarını kaldırırken, Google’ın da önümüzdeki iki hafta boyunca istihdama ara vereceği belirtildi.

Bir başka teknoloji şirketi Lyft de bir birimini kapatıp, çalışanların sayısında azalmaya gidecek.

Apple ve Goldman Sachs’ın istihdamı yavaşlatma planı ses getirmişti

ABD’de resesyon endişeleri şirketlerin harcamalarını gözden geçirmesine neden oluyor.

Apple potansiyel bir ekonomik yavaşlama ile başa çıkabilmek için önümüzdeki yıl bazı birimlerinde işe alım ve harcama büyümesini yavaşlatmayı planlıyor. Kaynaklar değişikliklerin tüm birimleri kapsamayacağını ve 2023’teki agresif ürün lansman programını etkileyemeyeceğini belirttiler.

Benzer bir haber finans cephesinden gelmişti. Goldman Sachs CFO’su Denis Coleman, bankanın ikinci çeyrek bilançosunu açıklamasının ardından analistlerle gerçekleştirilen bir telekonferansta, “Zorlu çalışma ortamı göz önüne alındığında, kaynaklarımızın en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak için ileriye dönük tüm harcama ve yatırım planlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz. Sonuç olarak, işletme verimliliğimizi iyileştirmek için bir dizi önlem alıyoruz. Spesifik olarak, işe alım hızını yavaşlatma ve ileriye dönük belirli profesyonel hizmetlere ödenen ücretleri düşürme kararı aldık” ifadelerini kullanmıştı. (bloomberg )

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
apple apple

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap