Altında tahvil baskısı geri döndü

Altın fiyatları, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım hızında bir değişiklik görülmemesi ve yükselen ABD Hazine tahvil faiziyle gerilerken, gram altın küresel altın fiyatlarındaki düşüş ve dolar/TL’deki yükseliş arasında sıkışmış durumda

Altın fiyatları, dün Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım hızında bir değişiklik görülmemesi ve yükselen ABD Hazine tahvil faiziyle sert düşüş kaydettikten sonra Joe Biden’ın yeni harcama planını açıklamaya hazırlanmasıyla kayıplarını sürdürdü. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüş ve Dolar/TL ’deki yükseliş arasında sıkışmış durumda, dalgalı bir seyir izliyor.

AMB pazartesi günü 2,3 trilyon dolarlık kamu sektörü tahvili alımı gerçekleştirirken 266,5 milyar dolarlık şirket tahvili aldı. AMB’nin tahvil alım hızında bir değişiklik görülmezken, Almanya 10 yıl vadeli tahvil faizi gün içerisinde 3 baz puan yükseldi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 19 Nisan’a kadar ABD’deki yetişkinlerin yüzde 90’ının Kovid-19 aşısı olabileceğini belirtmesiyle yeni virüs mutaasyonuna rağmen risk iştahında artış görüldü.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, pazartesi günü yüzde 1,64 seviyesine kadar geriledikten sonra 10 baz puan yükselişle yüzde 1,74 seviyesine çıkarak, 18 Mart seviyelerine geri döndü.

Ons altın fiyatı

Altın, geçen haftayı kayıpla kapattıktan sonra bu hafta da yüzde 1,4 aşağıda seyrediyor. Son 7 ayın 6’sını kayıpla kapatan ons altın, sene başından bu yana yüzde 10’dan fazla değer kaybetmiş durumda.

Altın fiyatları, haftaya ons başına 1.730 dolar civarında başladıktan sonra 20 dolardan fazla değer kaybederek 1.707 dolar civarında seyrediyor.

Gram altın fiyatı

Dolar/TL’deki yükseliş ile beraber geçen hafta değer kazanan gram altın, 470 TL seviyesine kadar tırmandıktan sonra gerilemişti.

Dolar/TL’deki yükselişle 456 TL’ye kadar tırmanan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşün dolar/TL’deki yükselişi dengelemesiyle 454 TL civarında bulunuyor.

(bloomberght.com)

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster