Altında gergin bekleyiş devam ediyor

Yatırımcıların cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine odaklanmasıyla birlikte küresel altın fiyatları bu hafta yatay bir seyir izlerken gram altın dolar/TL’deki yükselişi takip etti

Altın, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde yatay bir seyir izlerken delta varyantının ekonomik toparlanmaya etkileri konusunda da endişeler artıyor. Gram altın ise Dolar/TL ’deki yeniden yükselişle 490 TL civarında bulunuyor.

Comex piyasasında işlem gören altın vadelilerinin gün içerisinde gördüğü en yüksek ve en düşük fiyat arasındaki fark 2019’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bu da enflasyona göre düzeltilmiş faiz oranlarının tarihi düşük seviyelerde bulunmasından destek bulan altının dar bir fiyat aralığına sıkıştığını gösteriyor.

Fed’in istihdam piyasasının varlık alımı azaltımı kararında ana faktörlerden biri olacağını vurgulamasından sonra altın yatırımcıları 120 milyar dolarlık varlık alımı programının kaderini öğrenmek için Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisini bekliyor.

Ons altın fiyatı

Ons altın Haziran ayını 2016’dan bu yana en kötü performansıyla kapattıktan sonra Temmuz ayında yüzde 2,49 civarında yükseliş kaydederek Ağustos ayına iyi bir başlangıç yapmıştı. Geçen hafta 1.830 doların üzerini gören ons altın, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde bu hafta dar bir fiyat aralığında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Uzun süredir 500 TL civarında dalgalı bir seyir izledikten sonra dolar/TL’deki gerilemeyle birlikte Salı günü 484 TL’ye kadar inen gram altın, dolar kurunun yeniden yükselişe geçmesiyle birlikte 490 TL civarında bulunuyor.

bloomberght

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster