Altın fiyatları sert düştü!

Altın fiyatları, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 2021 yılının zirvesini görmesiyle 1678 dolar seviyesine geriledi. Gram altın ise, dolar/TL’deki yukarı yönlü hareket ve ons altın fiyatlarındaki düşüşle beraber dengelenerek 450 lira civarında işlem gördü.

Ons altın fiyatları, ABD 10 yıllık hazine tahvil faizlerinin 1,77 ile 2021 yılının zirvesine yükselmesiyle 1678 dolar seviyesine kadar geriledi. Yurt içinde ons ve dolar/TL’den yön bulan gram altın, kurdaki yukarı yönlü hareket ve ons altın fiyatlarındaki düşüşle beraber dengelenerek 450 lira düzeylerinde seyretti.

ECB Pazartesi günü 2,3 trilyon dolarlık kamu sektörü tahvili alımı gerçekleştirirken 266,5 milyar dolarlık şirket tahvili aldı.AMB’nin tahvil alım hızında bir değişiklik görülmezken, Almanya 10 yıl vadeli tahvil faizi gün içerisinde 3 baz puan yükseldi.

Dolar, yükselen tahvil faizleriyle ikinci günde de güçlenmeye devam ederken ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi haftaya yüzde 1,65 civarında başladıktan sonra 10 baz puan yükselerek salı günü yüzde 1,77 seviyesine ulaştı.

ONS ALTIN SERT DÜŞTÜ

Altın, geçen haftayı kayıpla kapattıktan sonra bu hafta da yüzde 1,5 aşağıda seyrediyor. Son 7 ayın 6’sını kayıpla kapatan ons altın fiyatları, sene başından bu yana yüzde 10’dan fazla değer kaybetmiş durumda.

Altın fiyatları, haftaya ons başına 1.730 dolar civarında başladıktan sonra yükselen tahvil faizleriyle hafta başından bu yana 40 dolardan fazla değer kaybederek 1.685 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kurdaki yükseliş Ons altındaki düşüşü Dengelemesiyle) GRAM ALTIN 450 LİRAYA OTURDU

Dolar/TL’deki yükseliş ile beraber geçen hafta değer kazanan gram altın, 475 lira seviyesine kadar tırmandıktan sonra gerilemişti. Gram altın, ons altın fiyatlarındaki düşüşü dolar/TL’deki yükselişin dengelemesiyle 450 lira bandına yerleşti.

(sabah)

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster