1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Altın fiyatları kritik seviyenin altında işlem görüyor

Altın fiyatları kritik seviyenin altında işlem görüyor

Altın fiyatları kritik seviyenin altında işlem görüyor. Haftaya sert düşüşle başlayan gram altın, değer kaybetmeye devam ediyor. Uluslararası piyasalarda işlem gören ons altın ise, son 1.5 ayın en düşük seviyelerinde.

Altın fiyatları son dönemde merkez bankalarının faiz artırmasıyla birlikte baskı altında kalmıştı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısında 28 yılın en sert faiz artışına giderek, 75 baz puan artış yapmıştı. Yüksek enflasyon ile savaşmak için alınan bu faiz artışı önlemi, piyasalara, diğer emtialarda değer kaybı olarak yansıdı.

ABD’de yüksek enflasyona karşı Fed’in faiz artışlarına başvurması ekonominin resesyona girme ihtimalini körüklüyor. Geçtiğimiz haftalarda Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomide resesyon yaşanabileceğini kabul etmişti.

RESESYON ENDİŞESİ ALTINI BASKILIYOR

Küresel çapta artan enflasyona karşı diğer ülke merkez bankalarının da Fed’i takip ederek faiz oranlarını yükseltmesi dünya genelinde durgunluk görülme riskini artırıyor. Olası bir durgunluk durumuna karşı değerli metallerde ve emtialarda düşüş ağırlıklı bir seyir görülüyor.

ONS ALTIN KRİTİK EŞİĞİN ALTINA İNDİ

Haftaya 1827 dolardan başlayan ons altın tüm işlem günlerinde düşüş kaydetti. Ons altın bugün 1800 dolar olan pivot seviyenin altına sarktı. 1792 dolara kadar gerileyen ons altın 1.5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Ons altın şu dakikalarda 1792 dolardan işlem görüyor. Ons altın gün içerisinde en yüksek 1807 dolar seviyesine çıktı. Böylelikle ons altın haftayı düşüşle tamamlamaya yöneldi.

GRAM ALTIN 963 LİRA SINIRINDA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ticari kredilere yönelik getirdiği tedbir sonrası Türk lirası döviz kurları karşısında değer kazanmış ve bu durum gram altın fiyatının sert düşmesine yol açmıştı.

Haftanın ilk işlem gününe sert düşüşle başlayan gram altın 949 lirayı görerek 1 ayın en düşük seviyesine inmişti. Gram altın perşembe günü 981 liraya kadar yükselmişti.

Bugüne 970 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda düşüş kaydederek 963 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 963 lira, en yüksek ise 971 lira seviyeleri görüldü

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler

Piyasalarda konuşulmaya başlanan resesyon endişesi, altın fiyatlarında da dalgalanmalara neden oluyor. Peki altın fiyatlarını hangi faktörler belirliyor, kısa vadede nasıl bir seyir bekleniyor.

 ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu kontrol altında tutmak için faiz artırma politikası nedeniyle altın fiyatlarında dalgalı bir seyir izleniyor. Ancak, Fed’in sıkı para politikası nedeniyle değerlenen dolara rağmen ons altındaki düşüş çok sınırlı oldu.

Altın için analistlere göre ilk destek 1810 dolar, an itibariyle kırılmış görünüyor, ardından 1800 dolar psikolojik seviyesi takip ediliyor olacak. Yukarı yönde hareketin devamı içinse 20 ve 200 günlük hareketli ortalamaların birleştiği 1835-1845 dolarlık alanın yeniden ele geçirilmesi gerekiyor. Analistler, 1845 doların üzerine doğru bir kırılma yaşanırsa 1880 dolarlık bölgeye giden yolu açabileceğini söylüyor.

TD Securities, altın piyasalarında yukarı harekette bir süredir ertelenme yaşandığını belirtiyor. “Şahin bir Fed rejimi durgunluk korkularıyla çatışırken sarı metal iki yöne çekiliyor” diyen TD stratejistleri, “Altın yatırımcısı stagflasyon baskısına göre pozisyon alırken, kalıcı enflasyonun daha fazla faiz artışını körükleyebileceğini de akıllarından çıkarmamalı” uyarısı yapıyor.

Sektördeki gelişmeler ve fiyat artışını destekleyen faktörler şöyle sıralanıyor:
-Altın fiyatı 2’nci çeyrekte yüzde 5,5 düştü. Yılbaşından bu yana bakıldığında fiyatlar dolar cinsinden değişmezken, aynı dönemde Euro cinsinden yüzde 8,8 oranında arttı.
-ETF’ler yoluyla altın talebi ilk yarıda 312 ton gibi artış göstererek olumlu seyretti. Küresel olarak ETF’ler aracılığıyla tutulan altın rezervleri şu anda Kasım 2020’nin rekor değerinin sadece yüzde 1 altında olan 3 bin 869 tona tekabül ediyor.


-Finansal piyasalardaki belirsizliğin artması göz önüne alındığında, yatırımcıların güvenli liman varlıklarına olan ihtiyacı 3’üncü çeyrekte bozulmadan kaldı.
-Ukrayna’daki savaşın görünür bir zamanda sona ermesi beklenmiyor.
-Son aylarda ekonomik büyüme aşağı yönlü revize ediliyor.
-Hisse senedi endeksleri yüksek volatilite içinde.
-Faiz cephesinde yeni adımlar bekleniyor. Bununla birlikte, gerçek getiriler güçlü bir şekilde negatif kalıyor. Bu, altın fiyatı için olumlu bir ortam.
-Merkez bankaları altını rezervlerinin bir parçası olarak görüyor ve alım tarafında kalıyor. Altın fiyatının 3’üncü çeyrekte yaklaşık 1.880 dolara çıkmasını bekliyoruz

Öte yandan yurtiçi piyasada gram altın 965, çeyrek altın ise 1588 liradan güne başladı. Altının ons fiyatı 1799 dolar. (duvar cumhuriyet)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
altın fiyatları altın fiyatları

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap