1. Ana Sayfa
  2. Genel

Akaryakıtlar düşecek mi? Benzinde indirim bekleniyor

Akaryakıtlar düşecek mi? Benzinde indirim bekleniyor

Akaryakıtlar düşecek mi? Yarından itibaren benzinde 97 kuruş fiyat indirimi bekleniyor.

Akaryakıtlar düşecek mi?

Çarşamba gününden geçerli olmak üzere benzin grubunda indirim bekleniyor.

Benzin grubunda 97 kuruş fiyat indirimi beklenirken, motorin grubunda ise fiyat değişikliği beklenmiyor.

10 Haziran’da benzine 2 lira 18 kuruşluk büyük bir zam gelmişti.

Peki neden petrol bu kadar artıyor?

  • Fiyatları yükselten en önemli etken elbette ki ekonomik faaliyetler yani üretime dayalı günlük tüketimin artması.Bir diğer önemli etken ise OPEC+ üyelerin anlaşmazlığı.Çin, ABD, Avustralya ve Avrupa gibi ticaret merkezlerinde ekonomik faaliyetler artarak devam ediyor. Bu da talebi yükselttiği için fiyatları da yükseltiyor.Öte yandan metal grubu başta olmak üzere emtiadaki artış da fiyatı destekliyor.ABD’de sondaj kuyularının azalması da fiyat için pozitif.Üretici ülkeler tarafında ise anlaşmazlıklar öne çıkıyor. Pandemi döneminde S. Arabistan ve Rusya araz kesintisinde anlaşamamıştı. Şimdi ise bu liderlere ek Birleşik Arap Emirlikleri de alınan kararlara itiraz etti ve anlaşmaya varılamadı. Son toplantılardan sonuç alınamaması arz kesintisini azaltma uygulamasının gecikeceği düşüncesine neden oldu ve haliyle fiyatlar yükseldi.

ABD Hazine Bakanı Yellen, Amerikalıların benzin fiyatlarında hemen bir rahatlama beklememesi gerektiğini ancak küresel petrol arzındaki artışların sonunda uzun vadeli bir rahatlama sağlayacağını söyledi.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
benzinde indirim

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap