1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Akaryakıta yeni zam geliyor

Akaryakıta yeni zam geliyor

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki hareketlilik akaryakıta fiyat artışı olarak yansıyor. 27 Mayıs Cuma gününden itibaren benzine 1,43 TL, motorine 1,38 TL zam bekleniyor. Öte yandan otogaza da 37 kuruşluk zam geldi.

Dünya genelinde enerji alanında yaşanan gelişmeler benzin, motorin ve LPG fiyatlarına doğrudan etki etmeye devam ediyor. Sektör yetkililerinden alınana bilgiye göre; 27 Mayıs Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere benzine 1,43 TL, motorine 1,38 TL fiyat artışı yaşanacak.

MOTORİN VE BENZİNE ZAM GELİYOR

Zam gelmesinin ardından benzinin litresi İstanbul’da 24,29 TL’ye, Ankara’da ve İzmir’de 24,40 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı ise, yaklaşık olarak İstanbul’da 23,46 liraya, Ankara’da ve İzmir’de 23.56 liraya yükselecek.

LPG’YE ZAM GELDİ

Öte yandan LPG’ye de bugünden itibaren 37 kuruşluk zam geldi. Zammın ardından İstanbul’da 11,24’ten satılan LPG’nin litresi 11,61’e çıktı. LPG’nin litresi İzmir’de 11,18’den 11,55’e, Ankara’da ise 11,48’den 11,85’e yükseldi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
Akaryakıta yeni zam geliyor 1

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap