AB’den Avrupanın Enerji Faturalarını Düşürecek Paket !

AB’den Avrupanın Enerji Faturalarını Düşürecek Paket ! AB, Avrupa’nın gaz krizini hafifletme planını açıkladı.

AB’den Avrupanın Enerji Faturalarını Düşürecek Paket ! Öne sürülen öneriler arasında vergi indirimlerinin onaylanması ve AB üyelerinin ortak akaryakıt satın alması da yer aldı.

Enerji fiyatları, ekonomiler Covid-19 pandemisinden kurtulurken doğal gaza olan yüksek talep de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle rekor seviyelere ulaştı.

Avrupa Komisyonu, fiyat sıkışıklığına karşı harekete geçme baskısı altında.

Gazın toptan satış fiyatı Ocak ayından bu yana %250 arttı ve tüketiciler ve işletmeler için maliyetlerde ani bir artışı tetikledi.

Çarşamba günü, Komisyonun enerji şefi Kadri Simson, AB yöneticisinin bir “enerji fiyatı araç kutusunu” ortaya çıkararak eylem çağrılarına yanıt verdiğini söyledi.

Araç kutusu, üye devletlerin AB yasalarını ihlal etmeden ülkelerindeki enerji faturalarını azaltmak için atabilecekleri adımları özetlemektedir. Çoğunlukla ulusal hükümetlerin halihazırda kullanabileceği önlemleri teyit eder, ancak Komisyonun daha fazla neler yapabileceğini değerlendirir.

Simson, üye ülkelerin kış yaklaştıkça artan enerji fiyatlarının yükünü hafifletmek için en iyi yer olduğunu söyledi.

AB ülkelerini savunmasız haneler için acil gelir desteği, şirketler için devlet yardımı ve hedeflenen vergi indirimlerini dikkate almaya çağırdı.

Ayrıca üye ülkelere gerektiğinde fatura ödemelerini geçici olarak durdurmalarını ve şebekeden kopmaları önlemek için önlemler almalarını tavsiye etti.

Simson, “Yükselen küresel enerji fiyatları AB için ciddi bir endişe kaynağı” dedi. Pandemiden çıkıp ekonomik toparlanmamıza başlarken, savunmasız tüketicileri korumak ve Avrupa şirketlerini desteklemek önemlidir.” dedi.

Bu önlemlere ek olarak, Bayan Simson, Komisyonun AB ülkelerinin ortaklaşa doğal gaz satın almasının olası faydalarını araştıracağını söyledi.

Simson, ülkelerin stratejik bir rezerv oluşturmak için toplu olarak gaz satın alabileceğini söyledi. Ancak, pandemi sırasında Covid-19 aşılarını satın alma ortak planı gibi, katılım gönüllü olacaktır.

Fikir, yakın zamanda İspanya gibi daha fazla AB müdahalesi isteyen hükümetler tarafından önerildi.

Tüm üye devletler, bloğun iklim hedeflerini karşılamak için temiz enerjiye yatırım yapmak için AB’nin 750 milyar Euro’luk (636 milyar £; 867 milyar $) Covid-19 kurtarma fonunu kullanmaya teşvik edildi.

Simson, “İklim politikamız nedeniyle bir dalgalanma ile karşı karşıya değiliz” dedi. “Fosil yakıt fiyatları hızla yükseliyor. Yeşile geçişi yavaşlatmamız değil hızlandırmamız gerekiyor.”

Enerji fiyatları neden yükseliyor?

Nedenleri çok ve çeşitlidir. Ülkeler pandemiden geri dönmeye çalışırken, enerji talebi hızla arttı ve dünya çapında arzları sıkıştırdı. Sıvılaştırılmış doğal gaz talebi, karbon ayak izini azaltmak için daha temiz yakıtlar kullanmaya çalışan Çin’de özellikle yüksek olmuştur. Avrupa’da, diğer sorunlar sorunu daha da derinleştirdi ve enerji piyasaları için mükemmel bir fırtına yarattı. Örneğin, geçen yıl Avrupa’da soğuk bir kış, gaz stoklarını normalden düşük tutarak arz üzerinde baskı yarattı. Düşük rüzgar hızları, şebekeye yenilenebilir enerji tedarikini de sınırladı. Enerji sıkışması, Avrupa’nın Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçilerinden biri olan Rusya’ya olan bağımlılığının altını çizdi. Eleştirmenler, Rusya’yı, kısmen Almanya’ya Ukrayna’yı atlayan tartışmalı Nord Stream 2 boru hattının onayını hızlandırması için baskı yapmak için kasıtlı olarak malzemeleri durdurmakla suçladı. Kombine olarak, bu faktörler dünya çapında toptan gaz fiyatlarını artırmaya yardımcı oldu. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü ülkesinin enerjiyi silah olarak kullandığını yalanladı.

Moskova’daki bir enerji forumunda yaptığı konuşmada, bu tür iddiaları “tamamen saçmalık, saçmalık ve siyasi güdümlü küçük laflar” olarak nitelendirdi. Putin, soğuk bir kışın ardından Avrupalıların depolama tesislerine yeterli miktarda gaz pompalamadığını söyleyerek mevcut gaz krizinden Avrupa’yı sorumlu tuttu. Ayrıca, “enerji piyasasını istikrara kavuşturmak için uzun vadeli bir mekanizma önermenin” “çok önemli” olduğunu söyledi.

( BBC )


Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster