ABD’den Yeni Veri Bitcoin’i ve Diğer Kripto Paraları Kanatlandırabilir!

ABD’de Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri açıklandı ve veriler Eylül’de yaratılan 194 bin istihdamın 9 ayın en düşük istihdam artışı olduğunu gösterdi. Bloomberg anketinde beklenti tarım dışı istihdamın 500 bin artması yönündeydi.

Çoğu ülke pandemi krizinin etkilerini minimize etmeyi başarırken dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de yılın başından bu yana kayda değer büyüme ve toparlanma söz konusu. Ancak 8 Ekim’de açıklanan tarım dışı istihdam verilerine göre, ülke ekonomisi beklenen toparlanma oranlarına ayak uyduramıyor ve beklenenden daha az istihdam sağlanıyor. Uzmanlar, Bitcoin ve diğer kripto paraların bundan faydalanarak yükselişlerini sürdürebileceği görüşünde.

İstihdam Verileri Ekonominin Durumunun En Net Göstergesidir

Ülkenin makroekonomik durumunun ana göstergelerinden biri, mevcut işveren sayısı, işsizlik oranları ve istihdam artış oranlarının tek bir raporda derlendiği tarım dışı istihdam raporudur. Federal Rezerv (Fed) gibi kurumlar bu rapora göre mevcut söylemlerini ve stratejilerini sürdürür.

İstihdam piyasasındaki olumlu toparlanma, iş piyasası büyüyorsa ülke ekonomisine yatırım yapma olasılığı daha yüksek olan yerleşik olmayan yatırımcılar için de bir göstergedir. Son tarım dışı istihdam raporunun ardından kilit faiz oranında artış beklenebilir.

Bitcoin ve Diğer Kripto Paraların Buradaki Payı Ne?

Her şeyden önce, ülkedeki şüpheli istihdam istatistikleri, ABD’nin ulusal para birimi doları doğrudan etkiliyor ve enflasyon üzerinde de olumsuz bir etkisi var. Yatırımcılar ulusal para biriminde artan enflasyonu görürken, fonlarını bundan korumak için yeniden dağıtma eğiliminde olurlar.

Bitcoin ve büyük altcoin’ler bazen yatırımcıların volatiliteyi artırmak ve daha fazla çeşitlilik sağalamk için portföylerine ekledikleri etkili araçlardandır. Bitcoin, genel olarak ABD piyasalarını aktif olarak takip ediyor olsa da, Fed, piyasayı daraltmaya başladığında, merkeziyetsiz yapısı nedeniyle değerini daha da artırabilmektedir.

Şubat 2020’de, ilk pandemi kısıtlamalarının gelmesiyle geleneksel piyasalar yüzde 30-50’lik büyük bir çöküşle karşı karşıya kaldığında, Bitcoin yüzde 30’luk bir büyüme ile tepki gösterdi ve bu da lider kripto para biriminin kriz dönemlerinde sermayeyi korumanın alternatif bir yolu olarak kalabileceğini göstermiş oldu.

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster