1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

ABD’de konut satışları 16 ayın en sert düşüşünü yaşadı

ABD’de konut satışları 16 ayın en sert düşüşünü yaşadı

 ABD’de bekleyen konut satışları Haziran’da %8,6 oranında oldukça sert düşüş yaşadı. Satışlar son ayda Şubat 2021 sonrası en kötü performansı gösterdi.

ABD’de satışa hazır konut satışlarında Mayıs’ta %0,7 oranında artış olmuştu, bugünkü son veri ile Mayıs oranı %0,4’e revize edildi. Haziran’da ise aylık %1,5 oranında düşüş beklenirken %8,6’lık kayıp oldukça şaşırttı.

Dün açıklanan konut fiyat endeksi Mart’ta rekor tazelemesinin ardından üst üste üç ay düşüş olduğunu gösterdi. Bugün açıklanan veri de konut sektöründe durgunluğun hissedilir düzeye geldiğini teyit etti.

ABD’de konut piyasası neden yavaşlıyor

Bunun en önemli iki nedeni enflasyon ve faiz. Enflasyon alım gücünü azaltırken faiz ise kredi fiyatlarını yükseltiyor. ABD’de 41 yılın zirvesine çıkan enflasyonla mücadele için faiz artışına başlayan Fed’in yılın 4. faiz artışını da bugün gerçekleştirmesi bekleniyor.

ABD ve dünyada enflasyon neden yükseliyor

Pandemideki kapanmanın yarattığı maliyetlere zayıf kalan arz ve lojistik sorunları eklenince 2021’de enflasyon dünyada kendini hissettirmeye başladı. Bu yılın ilk çeyreğinde de Rusya-Ukrayna arasında başlayan ve devam eden savaş tahıl başta olmak üzere gıda ve enerjide rekor maliyet artışlarına neden oldu. (investing)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
konut konut

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap