çin

ABD ile Çin ticaret görüşmeleri için bir araya geleceğini açıkladı

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşecek. Görüşmede eski Başkan Donald Trump dönemindeki ticaret anlaşmasına dair başlıklar ele alınacak.

Üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre Biden hükümetinin önümüzdeki günlerde Pekin yönetimiyle ticaret anlaşmasına bağlılık ve bazı ürünlerin ABD gümrük tarifesinden çıkarılacağı yeni bir sürecin başlaması gibi konularda görüşmesi bekleniyor.

ABD Ticaret Temsilcisi Tai, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile ilk görüşmesinde Çin’in Trump döneminde yapılan anlaşmaya bağlı kalmadığı alanları görüşecek.

Tai’nin konuya ilişkin olarak bugün Washington’da açıklama yapması bekleniyor. Açıklama metnine göre Tai, ‘Karşılıklı olarak ilişkileri ilerletmek için zorlukları aşmaya hazır olduklarını, ancak ekonomik çıkarlarını da koruyacaklarını’ belirtecek.

ABD’li bir hükümet yetkilisi, Pekin’le yapılacak görüşmelerde ABD’nin ticari gerilimini artırmaya niyetli olmadığını bildirdi. Yetkili, Çin’in bazı alanlardaki eylemlerini değiştirmezse ABD’nin farklı bir stratejiyi devreye sokabileceğini belirtti.

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster