1,2 milyon kullanıcı NFT Pirate Bay’e akın etti!

1,2 milyon kullanıcı NFT Pirate Bay’e akın etti! Bir yazılım geliştiricisi NFT kopyalarının bir arşivini içeren “The NFT Bay”i yarattı.

1,2 milyon kullanıcı NFT Pirate Bay’e akın etti! Avustralyalı bir yazılım geliştiricisi, “bir görüntüye nasıl erişileceği veya indirileceği konusunda yönergelerden başka bir şey olmadığını” göstermek için NFT kopyalarının bir arşivini içeren “The NFT Bay”i yarattı.

Avustralyalı bir yazılım geliştiricisi, “The NFT Bay” adı verilen, değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) çevrimiçi bir deposunu oluşturdu. Depo, blok zinciri ile korunan belirtecin kendisini değil, NFTS’nin JPEG sürümlerini içerir.

Adelaide’de ikamet eden Geoffrey Huntley, 10 saat önce, o zamandan beri toplam 1,2 milyon ziyaret çeken 17.96 terabaytlık, değiştirilemez token görüntü kopyalarının arşivini içeren NFT Bay’i başlattı .

Site, kullanıcıların korsan filmler, video oyunları, müzik ve diğer medyaları indirebilecekleri torrent sitesi The Pirate Bay ile aynı düzen ve logoya sahiptir. Ancak, gişe rekorları kıran filmleri indirmek yerine, kullanıcılar NFT’lerin JPEG kopyalarını indirebilir.

Bir  açıklamada , NFT şüphecisi, şakanın sanatsal bir amacı olduğunu söyledi ve bunu “eğitici bir sanat projesi” olarak nitelendirdi, böylece insanlar “NFT sanatını satın alırken satın aldıklarını” gerçekten anlayacak ve yeniden düşünecekler.

Huntley, web3 konseptinin “oldukça şaşırtıcı” olduğunu kabul etse de, altta yatan teknolojinin “çok fazla olmadığını” söyledi.

Cointelegraph’a, ortalama bir kişinin NFT’nin ne olduğunu yanlış anladığını ve kendisiyle ilişkilendirilen benzersiz blok zinciri güvenli tokenini değil, JPEG görüntüsünün kendisini satın aldığına inandığını açıkladı.

 “İnsanlar bu teknik bilgi eksikliğini ve farkındalığını istismar ediyor, ki bu çok yanlış.”

“Görüntü blok zincirinde saklanmıyor ve gördüğüm görüntülerin çoğu web2 deposunda barındırılıyor, bu da muhtemelen 404 olarak sonuçlanacak ve bu da NFT’nin daha da az değeri olduğu anlamına geliyor”

dedi.  NFT geliştirme ajansı WestCoastNFT’nin CEO’su ve kurucusu Steve Mitobe, Cointelegraph’a “Çoğu NFT için standart IPFS veya Arweave gibi merkezi olmayan ağ depolama teknolojisi kullanmaktır” diyerek buna itiraz etti.

IPFS, verileri dağıtılmış bir dosya sisteminde depolamak ve paylaşmak için eşler arası bir ağ olan Gezegenler Arası Dosya Sistemi anlamına gelir. Arweave, erişim kanıtı teknolojisini kullanan küresel bir kalıcı depolama çözümüdür.

“Bay Huntley’in yanlış olduğuna inandığım nokta, web3’ün yalnızca bütünüyle blok zincirinden oluştuğunu varsaymasıdır. Web3 altyapısı aslında arweave/ipfs gibi eşler arası depolama sistemleri de dahil olmak üzere birçok farklı parçadan oluşur. Blok zinciri sadece bir parçadır.”

Buna rağmen, birçok sözde “sağ tıklayanlar” ve NFT şüphecileri projeyi sosyal medyada övdü. İngiliz yazılım geliştiricisi Dress Hess  tweet attı :

“Gördüğüm veya okuduğum her şeyden çok, bu torrent sonunda herhangi birini NFT’lerin doğal bir değeri olduğu fikrini çürütebilir.”

Huntley, projeyi yürütmek için 40 terabayt depolama alanına sahip bir çıplak metal sunucu kiraladı ve bu da kendisine şu anda ayda 200 AUD’ye (145.5 USD) mal oluyor.

“Web sitesi delicesine viral hale gelmesine rağmen, web sitesi gayet güzel ilerliyor” dedi.

Huntley, Avustralya’da dolaşarak “bir minibüste minimalist bir yaşam tarzı” yaşıyor. Avustralya’daki ilk eSpor yarışmasının arkasındaydı ve zamanını dünyanın her yerinde tek tekerlekli bisikletle geçirmeden önce bilgisayar oyun ağlarını işleten bir işletmeye sahipti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtrFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaşFacebookTwitterWhatsApp

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster